Strona główna > Przemyślenia, Radosne chwile, Wakacje > Muzeum Czerwony Klasztor – Słowacja

Muzeum Czerwony Klasztor – Słowacja

Postaram się, w ogromnym skrócie, przybliżyć historię tego miejsca. Jest ona na tyle ciekawa, że nawet moja siedmioletnia córka nie odchodziła od przewodnika słuchając każdego Jego słowa.

Uczciwie nie sięgnę do Wikipedii 😉 Obiecuję 😉

Historia Czerwonego Klasztoru to dzieje dwóch zakonów w Kościele rzymskokatolickim – kartuzów i kamedułów.

Został on ufundowany przez węgierskiego możnowładcę jako część kary za popełnione morderstwo. Miał On wznieść 6 klasztorów i zamówić kilka tysięcy mszy za spokój duszy zmarłego.

Nazwa klasztoru pochodzi od koloru ścian, które z upływem czasu zatynkowano. Czerwone pozostały już tylko dachy budowli.

Legenda natomiast głosi, że to z ,,rozlanej na krużgankach krwi,, wzięła się nazwa tego miejsca . . . Czerwony Klasztor na przestrzeni lat zmagał się bowiem z ciągłymi najazdami rabusiów i husytów.

Mnich Cyprian to najbardziej znany mnich z Czerwonego Klasztoru – był lekarzem, aptekarzem, uprawiał zioła, z których sporządzał leki. Jego największe dzieło to zielnik, który zachowany do dziś podziwiać możemy w klasztornym muzeum.

W świetle nowych reform społecznych, w drugiej połowie XVIII wieku, zakon kamedułów został zniesiony, uznano go za bezużyteczny.

Mnisi prowadzili bowiem pustelniczy tryb życia, tworząc zakon głównie kontemplacyjny. Wraz ze śmiercią ostatniego przeora miejsce to przestało pełnić jakąkolwiek funkcję.

Dziś możemy je zwiedzać i zapewniam, to piękne na swój sposób miejsce i burzliwa historia z nim związana, którą warto, choć w odrobinie znać.

Dodatkową atrakcją dla zwiedzających są pokazy sokolnicze.

W czasie pokazu oglądamy poszczególne ptaki, sokolnicy opowiadają o nich i przybliżają tajniki sztuki sokolniczej.

Loty ptaków i sam pokaz dostarczają niezapomnianych wrażeń!!! A na sokolnictwo, a więc polowanie z ptakami łowczymi, zaczynamy patrzeć zupełnie innym okiem . . .

Reklamy
  1. Brak komentarzy.
  1. No trackbacks yet.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: